Przejdź do treści
Strona główna » Baza wiedzy » E-learning a samokształcenie kierowane w szkoleniach BHP

E-learning a samokształcenie kierowane w szkoleniach BHP

Nauczanie e-learning w szkoleniach BHP jako samokształcenie kierowane

Formy szkoleń okresowych BHP

Rozporządzenie w sprawie szkolenia w dziedzinie BHP (Dz.U. 2004 nr 180 poz. 1860) reguluje kwestie dotyczące częstotliwości przeprowadzania szkoleń, ramowych programów tych szkoleń oraz formy, w jakiej powinny się odbywać. Szkolenie pracownika w zakresie BHP, zgodnie z zapisami tego rozporządzenia, może odbywać się w formie instruktażu, kursu, seminarium lub samokształcenia kierowanego. Szkolenie w formie elektronicznej, powszechnie znane jako e-learning, należy do ostatniej z wymienionych form. Samokształcenie kierowane jest zdefiniowane jako forma szkolenia umożliwiająca uzyskanie, aktualizowanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności w obszarze bezpieczeństwa i higieny pracy, korzystając z materiałów przekazanych przez organizatora szkolenia. Jako te materiały można wymienić zwłaszcza pocztę i Internet. “Kierowane” oznacza jednocześnie, że należy zapewnić w tej sytuacji konsultacje z osobami spełniającymi wymagania dla wykładowców.
W przypadku szkoleń okresowych, forma samokształcenia kierowanego dopuszczalna jest dla następujących grup pracowników:

  • pracodawców oraz innych osób kierujących pracownikami, a w szczególności kierowników, mistrzów i brygadzistów,
  • pracowników inżynieryjno-technicznych, w tym projektantów, konstruktorów maszyn i innych urządzeń technicznych, technologów i organizatorów produkcji,
  • pracowników służby bezpieczeństwa i higieny pracy i osób wykonujących zadania tej służby,
  • pracowników administracyjno-biurowych i innych (z wyjątkiem wymienionych wyżej oraz zatrudnionych na stanowiskach robotniczych), których charakter pracy wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne.

E-learning może być stosowany w przypadku wyżej wymienionych grup pracowniczych, jednak konieczne jest zapewnienie konsultacji uczestnika szkolenia z wykwalifikowaną kadrą

Stanowiska robotnicze a e-learning

E-learning nie jest natomiast akceptowalny dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych. Dla tej grupy pracowników szkolenie powinno odbywać się w formie instruktażu. Zgodnie z bardziej szczegółowymi wytycznymi, szkolenie to powinno obejmować instruktaż na stanowisku pracy, wykład, pogadankę, film omawiający okoliczności wypadków przy pracy oraz wnioski profilaktyczne.

E-learning w praktyce

E-learning BHP to metoda szkolenia wykorzystująca dostępne media elektroniczne zintegrowane przez platformę e-learningową. Decyzja o realizacji szkolenia w formie online przynosi korzyści zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika:

  • Efektywne zarządzanie czasem. Dzięki zdalnemu nauczaniu przez internet, uczestnicy mogą brać udział w szkoleniach z dowolnego miejsca i o dowolnej porze. To pozwala dostosować tempo nauki do codziennych obowiązków związanych z pracą.
  • Oszczędności finansowe. Korzystanie z szkoleń online przy użyciu własnego komputera eliminuje konieczność ponoszenia kosztów związanych z dojazdem do ośrodka szkoleniowego. Dodatkowo, pracownik nie musi rezygnować z całego dnia pracy, a koszty związane z przeprowadzeniem szkolenia są porównywalne do tradycyjnych form.
  • Dostępność i wygoda. Brak konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania – wystarcza jedynie przeglądarka internetowa. Nowoczesne narzędzia, takie jak grafiki, filmy instruktażowe, praktyczne ćwiczenia i lektor, tworzą atrakcyjną i przyjazną formę przekazu. Kreatywne scenariusze szkoleń budują zaś zaangażowanie w proces nauki i przykuwają uwagę. Podział szkolenia na moduły zapewnia klarowną prezentację materiału, a quizy na zakończenie poszczególnych części kursu zwiększają efektywność nauki, umożliwiając utrwalenie zdobytych informacji i przygotowanie do testu końcowego.

Warto zauważyć, że szkolenie okresowe przeprowadzone w formie elektronicznej, czyli e-learningu, powinno być zakończone egzaminem sprawdzającym przed komisją powołaną przez organizatora szkolenia.

1 komentarz do “E-learning a samokształcenie kierowane w szkoleniach BHP”

  1. Pingback: Innowacje w BHP - subinnosafe.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *